Dünden bugüne tüm detaylarıyla Apple TV

Yazar: Serdar Ozturk 0 comments

Bildiğimiz gibi Apple TV, Apple’ın ürün gamı içerisindeki diğer pek çok ürüne nazaran oldukça gölgede kalmış durumda, haliyle merak edenler için biraz daha derine inelim istedik.

Apple’ın patronu Tim Cook’un deyişi ile Apple TV kendilerinin ‘en keyifli hobisi’. Bu durum da tahmin edeceğimiz gibi Apple TV’nin varlığına ve gelişimine daha uzun bir süre boyunca devam edeceğinin teminatı.

Biz de işte bu makalemizde sizleri elimizden geldiğince Apple TV hakkında bilgilendireceğiz.

Eski Nesil Apple TV2 Dünden bugüne tüm detaylarıyla Apple TV

Apple TV’den henüz haberi bile olmayan birçok kişi geçtiğimiz hafta gerçekleştiren yeni iPad tanıtım etkinliğinde, assolist öncesi sahne alan yeni Apple TV’nin lanse edilmesi ile birlikte kendisini de tanıma fırsatı buldu. Fakat aslında Apple TV’nin geçmişi oldukça eskiye gidiyor.

İlk olarak bundan 5 yıl önce, 2007 yılının Ocak ayında tanıtılan ilk nesil Apple TV’de 40 GB’lık alan sunuluyor ve bunun sadece 33 GB’lık kısmı veri depolama ve aktarım işlemleri için kullanılabiliyordu. Yine o yıllarda bilgisayar üzerinden iTunes 7.1 sayesinde bağlantının kurulduğu Apple TV, ismini ilk kez duyan kişilerde marka olarak bir televizyon ya da bir televizyon kanalı hissiyatı oluşturuyor. Elbette öyle değil, Apple TV’yi kısa ve basit bir şekilde tanımlayacak olursak;

Kısaca Apple TV Dünden bugüne tüm detaylarıyla Apple TV

Kısaca Apple TV nedir?

Mac OS, PC ya da iPod, iPhone ve iPad gibi Apple’ın diğer cihazlarıyla uyumlu olarak çalışan Apple TV az önce saydığımız cihazlarla TV ya da HDMI destekli bir monitör ile doğrudan bağlantı sağlıyor ve bu cihazlardaki içerikleri TV veya monitör üzerinde izlemenize imkan tanıyor. Bunun yanı sıra internet üzerinden de birtakım hizmetler aracılığıyla içerikleri yine TV’niz üzerinden sürekli olarak görüntüleme olanağı sunuluyor.

İlk ve ikinci nesildeki değişim / gelişim

1.Nesil Apple TV Dünden bugüne tüm detaylarıyla Apple TV

İlk nesil Apple TV’de düşük bir hafıza birimi, düşük işlemci gücü (şimdiye göre) ve elbette daha az servisten yararlanma imkanı vardı. Kısa bir süre sonrasında ilk nesilde sunulan 40 GB’lık alan arttırılarak cihazın kapasitesi 160 GB’a çıkartıldı. Bu tarihten sonra sürekli güncellenmeye devam eden Apple TV, 2008’in Ocak ayında bir yazılım güncellemesi geçirdi. Ancak bu bahsettiğimiz detaylar ikinci nesil Apple TV’nin tanıtılmasıyla biraz daha farklılaştı diyebiliriz.

Eski Nesil Yeni Nesil Apple TV4 Dünden bugüne tüm detaylarıyla Apple TV

İlk nesil Apple TV’nin tanıtılmasından 3 yıl sonra 1 Eylül 2010 tarihinde Apple, A4 işlemcili 256 MB bellekli ve 8 GB’lık NAND Flash önbelleğe sahip modeli duyurdu. İlk nesilde sunulan USB 2.0 desteği mini USB’ye dönüştü. HDMI, optik ses çıkışı gibi özellikler korundu ve bunların yanı sıra uzaktan kumanda gibi ek özellikler de cihaza eklendi. İlk nesile oranla elbette çok daha ufak boyutlardaki bir cihaz ikinci nesil olarak piyasaya sürüldü. Boyutlara bakalım;

Yeni Apple TV7 Dünden bugüne tüm detaylarıyla Apple TV

 • İlk nesil: 20 cm x 20 cm x 2.8 cm
 • İkinci ve üçüncü nesil:  9.8 cm x 9.8 cm x 2.3 cm

Boyut kıyaslaması anlamında da arada ciddi bir farkın olduğu ortada.

Eski Nesil Yeni Nesil Apple TV3 Dünden bugüne tüm detaylarıyla Apple TV

Birinci ile ikinci nesil arasındaki kumanda farkı da gözden kaçmıyor. Daha önceden kısa bir yapıda sunulan ve iPod’ların tasarımına yakın olan bu kumanda ikinci nesil Apple TV ile beraber daha uzun bir yapıya kavuşmuş. Bu sayede elde daha rahat tutulabilir bir hâle gelmesinin yanında buna ek olarak kullanımında da elbette birtakım olumlu değişiklikler oldu.

Esi Nesil Yeni Nesil Apple TV1 Dünden bugüne tüm detaylarıyla Apple TV

İnternet servislerinin kullanımı için ilk ve ikinci nesil Apple TV’lerde kablolu olarak 10 / 100 Mbps destekli ethernet bağlantısı ve buna alternatif olarak kablosuz 802.11 b / g teknolojilerine yer veriliyordu. İkinci nesilde ise kablosuz bağlantı tarafında 802.11 b ve g’ye ek olarak 5 GHz’e yükselen bant genişliği teknolojisiyle 802.11 n de sunulmaya başlandı.

Eski Nesil Yeni Nesil Apple TV Dünden bugüne tüm detaylarıyla Apple TV

Ve elbette en önemlisi de ilk ve ikinci nesil Apple TV maksimum 720p’lik görüntü çıkışı sunuyordu. Konunun ilerleyen kısımlarında yeni tanıtılan Apple TV’nin de ayrıntılarında bahsedeceğimiz en önemli gelişme görüntü çözünürlüğü tarafında oldu.

Steve Jobs’a göre Apple TV

Steve Jobs Apple TV Dünden bugüne tüm detaylarıyla Apple TV

İkinci neslin tanıtılması ve beraberinde 2008 yılında gelen güncellemeyle ilgili olarak Steve Jobs’un ağzından ücretsiz olarak sunulan güncelleştirme hakkında Apple TV’nin iTunes yüklü herhangi bir bilgisayardan kontrol edilebilmesi için geliştirdikleri bir aksesuar olduğunu, insanların son dönemlerde TV programları, filmler ve internet üzerindeki videoları büyük ölçüde izlediklerini bildirdi.

 Dünden bugüne tüm detaylarıyla Apple TV

Ayrıca iTunes üzerinden artık satın alınan podcast’ler ve bunun yanı sıra MobileMe, Flickr gibi servislerden de Apple TV aracılığı ile yararlanabileceği belirtildi.

Steve Jobs’ın bu sözlerinden de anlayabileceğimiz gibi Apple, iTunes üzerinden daha fazla içerik satışı yapmak istiyor.

Yeni Apple TV’de neler var?

Yeni Apple TV5 Dünden bugüne tüm detaylarıyla Apple TV

Yeni Apple TV4 Dünden bugüne tüm detaylarıyla Apple TV

Yeni Apple TV6 Dünden bugüne tüm detaylarıyla Apple TV

Apple TV Tim Cook Dünden bugüne tüm detaylarıyla Apple TV

Apple TV tarafında gelişmeler ilk iki nesilde bu şekilde ilerledikten sonra 7 Mart’ta yapılan basın toplantısında süpriz bir şekilde bazı yeni ayrıntılar aktarıldı. Yeniliklere maddeli bir şekilde göz gezdirelim;

Yeni Apple TV Menü Dünden bugüne tüm detaylarıyla Apple TV

 • 1920 x 1080 piksel çözünürlük desteği.
 • Apple A5 işlemci (tek fiziksel çekirdek, dört sanal çekirdek) http://en.wikipedia.org/wiki/ARM_Cortex-A9
 • Apple A5 (PowerVR SGX543MP2) grafik işlemcisi.
 • Kullanıcı arayüzündeki yenilikler.
 • iOS 5.1 desteği.

Yeniliklere bakmışken bir de diğer ayrıntılara göz gezdirelim;

Yeni Apple TV Menü3 Dünden bugüne tüm detaylarıyla Apple TV

 • 10 / 100 Mbit kablolu, Wi-Fi 802.11 a / b / g / n kablosuz bağlantı desteği
 • NetFlix desteği.
 • iTunes 10.6 ve sonrası sistemler için Mac OS sistemler üzerinden TV’ye görüntü aktarımı.
 • Canlı oyunları izlemek için MLB TV aboneliği.
 • NBA.com aboneliği ile arşivlenmiş içeriği görüntüleme.
 • NHL aboneliği ile arşivlenmiş içeriği görüntüleme.
 • Optik ses desteği.
 • Micro-USB arabirimi.
 • IR kablosuz alıcı.
 • 6 Watt’lık güç adaptörü.
 • 9.8 cm x 9.8 cm x 2.3 cm boyutlar.
 • 600 gram ağırlık.

Yeni Apple TV3 Dünden bugüne tüm detaylarıyla Apple TV

Desteklenen formatlar

 • M4V, MP4, MOV
 • JPEG, GIF, TIFF
 • AAC (iTunes Store formatı), MP3, AIFF, WAV, Apple Lossless, 5.1 ses desteği.

Son olarak tanıtılan Apple TV’nin fiyatı 99 dolar ve siparişler alınmaya başladı. Bu hafta içerisinde de siparişler teslim edilecek. Önemli detaylardan biri eski Apple TV’si olanlar bu güncelleştirmeleri cihaz değiştirmeden alabilecekler. Ancak eski işlemci ve diğer ayrıntılar bu yeni özelliklere ne derece adapte olabilir, onu denemeden görmek mümkün değil.

Bu arada Apple TV’yi satın alanların bir de HDMI kablosu satın alması gerekiyor, çünkü kutu içeriğinde bu kabloya yer verilmiyor.

Yeni Apple TV Menü4 Dünden bugüne tüm detaylarıyla Apple TV

iPod, iPhone ya da iPad üzerindeki tüm içeriklerimizin görüntülenebilmesi ve oynatılabilmesi dışında Apple TV’nin internet üzerinden sunduğu hizmetler de var, bunlara da bakalım.

Ne gibi hizmetler var?

Yeni Apple TV Menü2 Dünden bugüne tüm detaylarıyla Apple TV

Ülkemizde olmamasına karşın yurtdışında birçok farklı servisten ayrıntılı şekilde hizmet alınabiliyor. Bunlardan ilki Youtube videolarını doğrudan Apple TV üzerinden izlenebilmesi, evet yıllardır internetteki gülüp eğlendiğimiz, bir şeyler öğrendiğimiz videoların çok büyük bir kısmının yüklendiği Youtube’un Apple TV üzerinden izlenebilmesi çok önemli. Flickr, MobileMe, Vimeo, iTunes Podcast’leri, internet üzerinden yayın yapan radyolar, yine iTunes üzerinden alınan film ve diziler, az önce de belirttiğimiz gibi NBA / MLB gibi yurtdışında ve özelikle de ABD’de büyük önem taşıyan spor kanalları, Netflix ve 1080p film fragmanları gibi internet üzerinden alabileceğimiz servisler var.

Yeni Apple TV Dünden bugüne tüm detaylarıyla Apple TV

Yurtdışındaki hizmet fiyatlandırmaları;

 • 5.1 ses destekli 1920 x 1080 piksel filmleri 3.99 dolar karşılığında izleme.
 • 5.1 ses destekli 720 x 480 piksel filmleri 2.99 dolar karşılığında izleme.
 • 5.1 ses destekli 1920 x 1080 piksel TV şovları bölüm başı 2.99 dolar.
 • 5.1 destekli 720 x 480 piksel TV şovları bölüm başı 1.99 dolar.

OS 4.3 ile birlikte sunulan ve birçok kişinin yanlış bildiği ayrıntılardan biri de AirPlay. Buna da değinmeden geçmek istemedik. Yanlış anlaşılmaya sebep olan kısım ise bu özelliğin harici bir iOS uygulaması olarak görülmesi. iTunes üzerinden edinemeyeceğiniz AirPlay özelliği iOS 4.3 ile bütünleşik bir şekilde geliyor ve iPod, iPhone, iPad üzerinden TV’ye aktarım için aradaki görevi gören Apple TV’nin cihazlardaki görüntüyü TV’ye aktarmasını sağlıyor.

Apple TV Son Görsel Dünden bugüne tüm detaylarıyla Apple TV

Elbette cebimizde ya da bilgisayar çantamızda taşıdığımız bir cihazdaki görüntüyü doğrudan TV ya da monitöre vermek gerçekten güzel. Burada birçok kişinin aklına elbette oyunlardan alınan keyif gelecektir. :) Tablet üzerinden bir oyunu TV’de tüm detaylarıyla oynarken büyük ekranın keyfi de eklenince ortaya gerçekten eğlenceli dakikalar geçirmek için yeni bir ürün çıkmış oluyor. Ama sadece oyun odaklı düşünmemek gerek, gerçekleştirdiğiniz tüm işlemleri büyük ekranda yapıyor olmak çoğu zaman daha elverişli bir durum olarak ortaya çıkıyor.

Bir Cevap Yazın

Önceki Yazı
«
Sonraki Yazı
»